Şehit Kırım soydaşlarımızı, rahmet, dua ve saygıyla anıyoruz

18.5.2022
1068 kez Okunmuştur.

   Kırım Türk`lerinin mazisi, anlatılmakla bitmeyecek kadar çok eski, çok acı ve hüzünlüdür. Sıcak ve soğuk savaşlarda,
yürekleri hep yangın yeri olmuştur. Tutanların ellerini yakar, dinleyenlerin
yüreğini acıtır.

18 Mart Tarihinde, Kırım Tatar halkına karşı gerçekleştirilen bu mezalim, sadece sürgünden ibaret kabul etmek, sosyal ve tarihi gerçeklerle bağdaşmamaktadır.
1783 tarihinde yok edilen, tarihi Kırım Hanlığı devletimiz ve işgal edilen topraklarımızın ardından, günümüze kadar, Kırım`ın asli ve tek sahibi olan soydaşlarımızın, varlıklarının her yerden silinmesi, yok olması için her türlü baskı, sürgün ve katliamlar malesef uygulanmıştır.

#18Mayıs1944`te Sovyetler Birliği, Stalin`in zulüm yönetimi tarafından, kendi siyasi emellerinin önünde ``tehlike`` olarak gördükleri, binlerce soydaşlarımızı, kendi vatanlarından, topraklarından koparılarak, tren vagonlarına doldurularak, sonu hüzün ve acı dolu bir yolculuğa çıkarıldı.
Aç ve susuz bir şekilde vatanlarından sürgün edilirken şehadete kavuşan Kırım Tatar Türk`ü soydaşlarımız, ardında,nesiller boyu devam edecek gözyaşları bıraktılar.

Günümüzde, Kırım yarımadası denildiğinde çoğu kişi, kendiliğinden bölgenin daima Rusya veya Ukrayna’ya bağlı olduğunu ve Slavların bu coğrafyanın yerli unsuru olduğunu varsaymaktadır.

Fakat gerçekte yarımadanın geçtiğimiz bin yıl içindeki asli unsuru Türkçe
konuşan Kırım`lı soydaşlarımızdır ve azınlık durumuna Kırım’ın ancak 1783’te Rusya tarafında işgal edilmesiyle düşmüşlerdir.

Kırım`ın 1783-1793 yılları arasında en verimli 380 bin hektar toprakları gasp edildi.
Bu topraklar Rus burjuva ve memurlara dağıtılarak,Kırım`a Rusya`dan ve başka ülkelerden göçmenler yerleştirilerek,Kırım halkı göç yapmaya mecbur bırakılmıştır.
Aynı anda sosyal-kültürel yapısı,dini,manevi değerleri tahrip edilmiştir.

Zaman geçtikçe yaptığı her hamleyle, Rusya`nın, Kırım`ı işkâl etmesinin gerçek sebebinin, ekonomik ve kültürel olarak asırlara kadar uzanan sömürüsünüde, net olarak gözler önüne sermektedir.

Onlar ki sürgüne uğratılmış ama yaşamak uğruna çetin göç yollarını aşabilme cesaretini
gösteren bir asrın nesilleri olmuşlardır.
Ruslar, savaşlarda acımasız yöntemler uygulamışlardır.
Kırım Türkleri çok acı çekmişlerdir, ama hiç bir zaman imanlarından, manevi ve milli soylarından vazgeçmemişledir. Allah c.c hepsinden razı olsun.

Şehit Kırım soydaşlarımızı, rahmet, dua ve saygıyla anarken, ne VATAN_KIRIM`I ne de soydaşlarımızı ve Aziz hatıralarını unutmayacağımızı tüm dünyaya haykırıyoruz.

 FİLİZ ÇELİK ŞAHİN

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.05.2022
Güncelleme Tarihi : 18.05.2022