Filiz ÇELİK ŞAHİN`den Dünya Tarım Çifçileri Günü Mesajı

14.5.2022
666 kez Okunmuştur.

   İyi Parti Siyasi İşler Başkan Danışmanı Filiz ÇELİK ŞAHİN`den Dünya Tarım Çifçileri Günü Mesajı; ``Büyüklerimiz hep anlatırdı,``Doğum yaptım tarlaya gittim veya tarlada doğum yaptım`` diye.Bu sanki bir maceraymış, bir destanmış gibi gülerek dileğimiz, aslında çok o acı ve eziyet dolu yaşantılar, maalesef halen günümüz Türkiye`sinde devam ediyor. Doğumundan üç gün sonra kilometrelerce yolları aşıp ve aynı gün tarlada çalışan mevsimlik kadın işçi ve mecburen kendileri ile beraber sürüklenen çocuk işçilerin sayısı halen günümüzde çok ciddi bir rakama sahip.

Günün en az on iki saati ve
özellikler yazları 38 ile 40 derece sıcaklıkta güneş altında, soğuk su yerine sürekli ılık su tüketmek zorunda kalarak
çalışan mevsimsiz hayatlara mahkum edilen, emekleri sömürülsede, geçinmek için aile boyu çalışmak zorunda kalan kadın, erkek ve çoçuklardan oluşan mevsimlik tarım işçilerine yönelik, yasal mevzuatta ciddi oranda boşluklar bulunmaktadır.
Bazı hukuki düzenlemeler olsa da, onlara yönelik kapsamlı net yasa henüz çıkarılmamıştır.

TÜİK verilerine göre tarımsal üretimdeki 4 milyondan fazla, çalışanın neredeyse yarısından fazlasını, mevsimlik gezici tarım işçileri oluşturuyor.

Ne acıdır ki ülkemizde temel gıda ihtiyaçlarımızın işçiliğini yapan işçiler,maalesef o temel ihtiyaçlara muhtaç ve onlardan yoksun.
Ülkemizde tarım işçileri arasında, mevsimlik tarımda çalışanların, çalışmaları ve sosyal yaşam şartları en zor ve sosyal güvencelerden en çok mahrum olanlardır.
Günümüzde halen ilkel çalışma şartlarına terk edilen,çileli bu tarım işçisi vatandaşlarımızın, bulundukları yerlerde istihdam olanaklarının arttırılarak, o bölgelerin ekonomik ve sosyal açıdan kalkındırılması ile mevsimlik göçün önlenmesi kaçınılmaz ve ülkemizinde kalkınmasına,ekonomisine ciddi oranda katkısı olacaktır.

İyi Parti olarak, her alanda olduğu gibi tarım ve tarım işçilerimizin, yıllardır süren sıkıntılarının bitmesi ve feraha ermesi için geliştirdiğimiz hizmet politikalarımızı, projelerimizi iktidara geldiğimiz ilk gün itibariyle,zaman geçirmeden uygulayacağız.İyi Parti aziz milletimizin tek umudu ve kurtuluşu olacaktır. Gelecekte, tarımın ve tarım işçilerimizin yüzünün güleceği iyi olacağı bir ülke olmamızı ümit ederek, tüm tarım işçilerimizin,tarım bayramını kutluyorum.
Milli ekonominin temeli tarımdır.
Mustafa Kemal ATATÜRK.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.05.2022
Güncelleme Tarihi : 14.05.2022