TDP Genel Başkan Yardımcısı Gülnur Kamaşak: Azerbaycan Cumhuriyeti`nin 100. Yılı Kutlu Olsun

28.5.2021
275 kez Okunmuştur.

Azerbaycan Cumhuriyeti, Türk aleminde ve Müslüman doğuda ilk Cumhuriyet olması itibariyle başlı başına bir inkılaptır ve ilk diplomatik teşebbüsü, Osmanlı İmparatorluğu ile olmuştur.

Türk ve İslam Dünyasının ilk Demokratik Cumhuriyeti olan Azerbaycan Cumhuriyeti, milli ideal sahibi olan fedakar bir ulusun yorulmak bilmeyen gayretlerinin parlak bir ürünüdür. 28 Mayıs 1918 nesillerin tahayyül ettiği ve ecdadımızın uğrunda can verdiği Azerbaycan’da Cumhuriyet idealinin gerçekleştiğinin önemini arz eden tarihi bir gündür.

Türk ve İslam Dünyasının ilk Demokratik Azerbeycan
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 103. yılı Kutlu Olsun. Azerbaycan’ın Rus zincirini kırdığı bu tarihi günde Azerbaycan istiklali uğrunda canını ve kanını esirgemeyen Kafkas İslam Ordusu’nun ve Anadolu’nun kahraman Mehmetçikleri ve
Lider Mehmet Emin Resulzade’yi, Ebulfez Elçibey’i ve Azerbaycan’ımızın bağımsızlığı uğruna dar-i bekâ sonsuzluk yurdu ebedîyete irtihal eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet, hürmet ve saygı ile anıyorum. Mekânları cennet , mâkâmları âli, menzilleri mübarek olsun.Cenab-ı Hâk cennetinde cemaliyle müşerref eylesin.

“Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez”
(M.E. Resulzade)

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.05.2021
Güncelleme Tarihi : 28.05.2021