Niksar Kalesi’nin surları Yeniden yapılacak

4.2.2021
220 kez Okunmuştur.

HABER: Dursun Ekrem ER

Tokat`ta Anadolu`nun ikinci büyük kalesi olma özelliği taşıyan tarihi Niksar Kalesinin 6,2 kilometre uzunluğundaki Niksar Kalesi`nin yıkık surları yeniden yapılacak

Niksar ilçesinde bulunan ve 6,2 kilometrelik sur uzunluğu ile Diyarbakır`dan sonra Anadolu`nun en büyük ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi yapılan restorasyon çalışmaları ile yeniden ayağa kaldırılıyor. İlçede Pers kökenli Pontus Krallığı zamanında yapıldığı ve o dönemki adının `Kaberia` olduğu bilinen Niksar Kalesi, Roma Dönemi`nde eklenen yeni yapılarla bugüne kadar geldi. Şu anda sadece 3 kilometrelik bölümü görülebilen surların kalan kısmı da etaplar halinde yeniden inşa edilecek.

DANİŞMET GAZİ’NİN FETHİNDEN SONRA İŞGAL GÖRMEMİŞ

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, kalenin tarihinin M.Ö. 350’lili yıllara dayandığını belirterek “Çok eski bir kale. Pontus Krallığı döneminde inşa edilmiş. Devamında Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Melik Ahmet Danişment Gazi’nin burayı fethetmesiyle birlikte artık, ondan sonra hiç işgal görmemiş. Yani bu kale Türklerin Anadolu’daki fethettiği ve daha sonra işgal görmeyen en önemli kalelerinden bir tanesi. Ki; Melik Ahmet Danişment Gazi de Alparslan’ın komutanlarından bir tanesi, önemli komutanlarından bir tanesi” dedi.

KALE AYAĞA KALKARSA ŞEHİR DE KALKAR

Restorasyon hakkında Özcan şu bilgileri verdi: “Kalemizin restorasyonlarının; Surlarla birlikte ve kale içi restorasyonları ve kazılarla birlikte 22 tane eseri de içinde barındırıyor. Bunlardan bir tanesi de geçen dönem bitirdiğimiz kale hamamıydı. Restorasyonunu kuruldan geçirdik, kaynağını bakanlığımız yine tahsis etmişti. Şimdi turizme açıldı. Aşama aşama kaleyi bitirmek istiyoruz. Esasen amacımız şu: eğer kale ayağa kalkarsa, şehir de ayağa kalkar sloganıyla şehrin özellikle turizmine katkı sağlayacak en önemli eserimizin, varlığımızın, ecdadın bize restore ederek günümüze kadar taşıdığı, bıraktığı bu kaledir. Kaleyi ayağa kaldırıp, şehri turizm anlamında ayağa kaldırmak istiyoruz.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.02.2021
Güncelleme Tarihi : 4.02.2021