“DEMOKRASİ VE HUKUK OLMADAN TEKNOLOJİ OLMAZ”

4.2.2021
178 kez Okunmuştur.

CHP Tokat Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi Kadim Durmaz TBMM Genel Kurulunda Görüşülmekte olan 229 Sıra Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun 6. Maddesi üzerine konuşma yaptı

TBMM Genel Kurulunda 229 Sıra Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu görüşmelerinde konuşan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Teknokent’lerin bilim üretmesi ve Teknolojiye katkı sunmaları için bazı ufak teşvikler yeterli değildir, önemli olan makro sanayi politikasında ve üretim anlayışında değişime gitmektir. Bilim ve Teknoloji demek;  demokrasisi, hukuku, üretimi sanayisi gelişmiş her alanda kalkınmış bir ülke demektir” dedi.

İlgili kanunun 6. Maddesi üzerine konuşan Durmaz, “6 ıncı madde ile Cumhurbaşkanına verilen sınırsız yetkileri eleştirerek “Demokrasi ve hukuk olmadan teknoloji olmaz. Ata’mızın sözü; “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin”  Teknolojisi gelişmiş ülkelerin önceliği Bilim; Sizinki SADAKAT. Onların önceliği Teknoloji, Sizinki TALAN. Onların olmazsa olmazı HUKUK VE ADALET; Sizinki SARAY VE SALTANAT. Bugün üniversitelere yapılan anti demokratik, siyasi kayırmacı atamalar, bilimin özellikle AKP döneminde nasıl siyasileştirildiği liyakatin nasıl ortadan kalktığını gösteriyor! Teknoloji Transfer Ofislerinde görev alan akademik personel tamamen gönüllülük esasına göre çalışıyor. Bu ofiste görev alanlar Rektörlük inisiyatifi ile görevlendiriliyor. Rektör değişimlerinde bu kadro tamamen değişiyor. Süreklilik sağlanamıyor” diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.02.2021
Güncelleme Tarihi : 4.02.2021