PERİHAN ABLA’NIN ÇİFTLİĞİ BİR BAŞKA!

23.11.2020
234 kez Okunmuştur.

HABER: Mihriban KOÇAKER

Tokat’ta 15 yıl önce hobi olarak başladığı hamur işini ilerleterek Hanımın Çiftliği’ni kuran mahallenin Perihan Ablası Perihan Kılavuz (60) atları, inek ve koyunları, tavukları, ördekleri, tavşanları ile şehrin ortasında gürültüden uzak bir ortamda doğa ile baş başa yemek yeme imkanı sunarken yöresel ürünleriyle hem yurtiçi hem yurtdışından sipariş topluyor

Tokat Yazıbaşı köyünde doğup 2 yaşındayken ailesiyle Tokat’a yerleşen evli ve 3 çocuk annesi Perihan Kılavuz (60) çocuklarından birinin yaşadığı bir sağlık problemi nedeniyle geçen tedavi sürecinde kafa dağıtmak için başladığı yöresel ürün işini kurduğu Hanımın Çiftliği konseptiyle adeta markalaştırdı.

15 yıldır yaptığı işi hızla ilerleten Perihan Kılavuz, KOSGEP Desteğinden yararlanarak bahçesine kurduğu iş evinde hamur yoğurma makinesi de alarak işini büyütmüş. Şimdi bu iş evinde kesme hamur tarhana, ezme, salça, kuşburnu, katmer ve çökelikli gibi pek çok yiyecek ürünü tamamen doğal yöntemlerle hazırlayarak Türkiye genelinde İstanbul başta olmak üzere Ankara, Sivas ve birçok şehre ve yurtdışına sipariş üzerine yolluyor. 2 yıl önce bahçeye düzenleme yaparak oğlunun düğününü de gerçekleştiren Perihan Kılavuz, Hanımın Çiftliği’ne yönelik yeni projeler hayata geçirmeyi planlıyor. Kır düğünü konseptinin yanı sıra sabahları serpme kahvaltı, semaver, katmer-çökelikli çeşitleriyle doğayla baş başa bir atmosfer oluşturan Perihan Abla, çiftliğinde at binmek isteyenler için at besliyor, organik gezen tavuk yumurtası ile kendi beslediği inek ve koyunların, sütünden süt ve süt ürünlerini satıyor. Mangal keyfi severlere çiftlikte mangal hizmeti de var. Etini kendi getiren müşteri burada etini mangal ateşinde pişirip afiyetle yiyor. Semaver çayı ise ortamın vazgeçilmezi.

YUMURTA KIRAMIYORDU ŞİMDİ HANIMAĞA OLDU

600 Evler Mahallesinin nam-ı diğer Perihan Ablası Perihan Kılavuz, yaptığı işe sadece emeğini değil sevgisini de katan birisi. Bu yüzden sadece mahallenin değil Tokatlıların da Perihan Ablası olmayı başarmış. Kendini tanıtarak söze başlayan Perihan Kılavuz, Tokat Yazıbaşı köyünde doğdum. 2 yaşındayken Tokat’a yerleştik. Sonra okul süreci. Kız Meslek Lisesi orta bölümünü okudum lise 1’de ayrıldım. 21 yaşında evlendim. Kalabalık bir ailenin kızıydım. 9 çocuk bir evde büyüdük biz. Babaannem vardı. Okula git gel derken ev işlerinde bana hiç sıra gelmedi. Sonra evlendim. Evlendiğimde yumurta kırmayı bilmezdim. Şimdi burada kesme hamur, katmer, çökelikli, ezme, tarhana başta olmak üzere birçok şeyi yapıyorum.” Diye konuştu.

HOBİ OLARAK BAŞLADI PATRON OLDU

Bu işe başlama hikayesini ise Perihan Kılavuz şöyle anlatıyor: “Emekli Öğretmen Ayşe Cirit komşumun sayesinde bu işe başladım. Bir oğlum yıllar önce bir rahatsızlık geçirdi. O dönem Emekli Öğretmen Ayşe Cirit bana dedi ki ‘Gel kızım sen bu işleri yap. Kafanı dağıtırsın dedi. Elhamdülillah 15 yıldır da yapıyorum. İlk olarak bana katmer yapalım diye başlattı beni. Ben katmer yaparken o arkadaşlarına da telefon etmiş. Katmer yemeye geldiler. Öyle başladı. Sonra tatlı bayram tatlıları sipariş gelmeye başladı. Kesme hamura devam ediyorduk. Derken ilerledi. Bu süreçte oğlum iyileşti evlendi. 8 aylık bir de kız torunum var. Maddi amaçlı başlamadım bu işi tamamen kafa dağıtmak için Ayşe Ablamın sayesinde başladım. Allah ondan bin kere razı olsun. Süreç güzel gidince ‘biz bunu sürdürelim’ dedik. İnek aldık, koyun aldık. Tavuğu çoğalttık. Yumurtayı yetiştiremiyorduk çünkü hamurlara. Şuan hayvanların sütünden, yumurtasından faydalanıyoruz. Siparişlere yetişemiyoruz. Ben şuna inanıyorum. Gerçekten gönülden helali ile yapılan iş her zaman başarılıdır. Gönülden yaptığın için herhalde akşam yatarken ben yarın müşterim gelecek mi’ kaygısı duymuyorum. Veya bir şey satabilecek miyim diye hiç düşünmedim şimdiye kadar. Güzel sonuçlar aldım. Allah sebep olandan da yardımcı olandan da razı olsun. Bulunduğumuz bahçe kendimizindi böyle bir işe kalkıştık. 2 tane eleman aldık. Hem kendileri kazanıyor hem bana kazandırıyorlar.”

Kaynak : Tokat Güneş Haber

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.11.2020
Güncelleme Tarihi : 23.11.2020