MİNE BAY’IN KİTAPLARINA OKUYUCUDAN TAM NOT

21.10.2020
1057 kez Okunmuştur.

   Yazar Mine Bay , son dönemde okuyucunun ilgiyle okuduğu hikaye kitapları ile büyük beğeni topladı. Hikayelerinde  berrak bir üslup kullanan Mine Bay , olayların geçtiği yer ve zamanı oldukça anlaşılır bir dil ile kaleme almış.  Keyifle okunan ve ders çıkarmak adına anlatılan zamanı ve kişileri tüm gerçekliği ile sunan  Mine Bay , yazdığı kitapları ile adından oldukça fazla söz ettirecek gibi gözüküyor.

  Yazar Mine Bay geçtiğimiz hafta Vizyon  58 TV ‘de  Usta Yapımcı Metin Kabakçı’nın canlı yayın konuğu olmuş ve  izleyenlerden yoğun destek mesajları almıştı.

    MİNE BAY YAZDIĞI KİTAPLARI HAKKINDA ŞU İFADELERİ KULLANDI

  İlk romanım Kasaba’yı yazmaya başladığımda bu kitabın basılacağını, okura ulaşacağını pek düşünmemiştim. Benim için oldukça eğlenceli bir oyun gibiydi. Çünkü kahramanlarımla birlikte benim de bizzat sokaklarında gezip ağaçlarının gölgesinde oturup dinlendiğim Kasaba’yı bambaşka bir evren olarak kurgulamıştım.

Kasaba ahalisi bilim kurgu filmlerinden fırlamış yeşil küçük insanlar değillerdi. Bizim insanlarımızdı. Seksen ihtilalini yaşayan, o günlerin karmaşasını, korkusunu ve acılarını iliklerine kadar hisseden insanlardı.

Planım hikâyeyi devam ettirip günümüz Türkiye’sine, iki binli yıllara kadar getirebilmekti. İki bölümden oluşan ve üç yılda tamamladığım ilk romanımın birinci kısmı büyülü gerçeklik tekniğiyle, ikinci kısmını realist bir yaklaşımla tamamlayıp bitirdiğimde, ortaya sosyal eleştiri konulu bir roman çıkmıştı.

İlk başlarda eğlenmek amacıyla yazmaya başladığım roman, uzun bir sürede, türlü zorluklarla tamamlanınca basılıp okuyucuya ulaşmasını çok istedim. İlk romanım Kasaba Sonçağ Yayınları’ndan çıkıp satışa sunuldu. Hikâye ihtilal dönemini de anlattığı için özellikle elli yaş ve üzerinde olan okurun ilgisini çekip beğenisini kazandı.

   Dört-beş ay dinlendikten sonra ikinci romanım Eşikte’yi yazmaya başladım. Bu roman da yine toplumsal eleştiri konulu oldu ve post modern romanın tipik bir örneği olarak kabul gördü. Kültür Bakanlığı’nın destek verdiği kitaplar arasına girmesi ise kendime inanıp üçüncü romanımı yazmam konusunda beni yüreklendirdi.

  Ekim 2019`da yazmaya başladığım, tarikatlardaki düzeni, menfaat hiyerarşisini, bu yapının içindeki insanların ulaşmaya çalıştıkları hedefleri, kavgaları, hayalleri ve yaşam şekillerini konu alan son romanım Kesit, Sonçağ Yayınları`ndan çıktı ve yakın zamanda satışa sunuldu.

 Yazarın pazarcı esnafı gibi sürekli kitabının reklamını yapmasına, tanıtım işini abartmasına karşıyım. Söz konusu zerzevat değil kitap ve kitabın da yazarının da bir ağırlığı asaleti olmalı.

 Kitap iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum, buna okuyucu karar verecek. Gönül rahatlığıyla ince ince dokuyup çok emek verdiğimi, ömrümün bir yılını askıya alıp kendi yarattığım hayal dünyasında gerçeklikten uzak şekilde yaşadığımı söyleyebilirim.

 Kitabın tarikatların masaya yatırıldığı şu günlere denk gelmesi hoş bir tesadüf oldu. Benim için pek tavsiye edilmeyen ama hep yazmak için istek duyduğum bu konuda yazıp nihai hedefime ulaştım.Bundan sonra aklında ne var derseniz, hiçbir fikrim yok. Nasıl olsa insanlığın kurduğu çarpık düzen, bir şeylere itiraz edip isyan içinde haykırmam için bol bol malzeme verir, mesele sadece zaman meselesidir.

 

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.10.2020
Güncelleme Tarihi : 21.10.2020