Türkiye’de Bir İlk! Kitap Severlerin Kitapları Adreslerine Gönderiliyor

22.6.2020
433 kez Okunmuştur.
    Valiliğimiz koordinesinde Kitap Tokat kapsamında temin edilen 50 bin kitabın çocuklar ile 65 yaş ve üstü vatandaşlara ulaştırılması düzenlenen törenle başladı. 

Z-Kütüphanede düzenlenen törende çocuklar için hazırlanan ilk kitaplar adreslerine gönderilmek üzere Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından PTT Kargoya teslim edildi.
 
Vali Dr. Ozan Balcı, “Kitabın başkenti Tokat’ta, öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız kitapla buluşturuluyor. Valiliğimiz tarafından temin ettiğimiz 50 bin kitap, kitaptokat.gov.tr adresi  ya da 155-156’dan talep eden öğrencilerimiz ile 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın adreslerine PTT kargo ile gönderiliyor.” dedi.  

Tokat Z-Kütüphane Anlamında Türkiye’nin Sayılı İlk Üç İli Arasına Girecek
Tokat’ta eğitim ve kitap adına çok güzel işler yapıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bu yıl içerisinde Tokat geneline kazandırılacak olan 100 Z-Kütüphane ile Tokat’ın,  Z-Kütüphane anlamında Türkiye’nin sayılı ilk üç ili arasına gireceğini söyledi. 

Geçtiğimiz aylarda açılan kitap fuarı ile  Tokatlı vatandaşların kitapla buluşturulduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tübitak kitabı olmayan okul kalmasın dedik. Şu anda Tübitak Kitabı olmayan hiçbir okul yok. Bu da Türkiye’de örnek. Çocuklarımızı seviyoruz, onları önemsiyoruz. Onların geleceğine yatırım yapmak istiyoruz.  Geleceklerine ilişkin yürüyüşlerinde yalnız olmadıklarını hissettirmek istiyoruz. 

Pandemi sürecinde 18 yaşın altındaki çocuklarımız ile 65 yaş ve üstü yaşlılarımız dışarı çıkamadılar. Biz de şöyle bir çalışma yaptık. Kitaplarımızı aldık, yaklaşık 500 milyar para harcadık. 50 bine yakın kitap vardı elimizde.  Vefa Sosyal Destek kanalıyla talep edilen kitapları adreslere gönderdik. Şu anda sokağa çıkma yasağı kalktı. Biz yine çocuklarımızı kitapla buluşturalım istedik. Şuanda elimizde 50 bin kitabımız var. İnternette kitaptokat.gov. tr. den çocuklar girip kitaplarını talep ediyorlar. Arkadaşlarımız bunu paketleyecekler. Daha sonra da biz bunu PTT kanalı ile evlerine göndereceğiz. İnterneti olmayanlar da 155-156 ‘yı arayarak talep ettikleri kitapları, Vefa Sosyal Destek üzerinden adreslerine gönderiyoruz. Çalışmamız Türkiye’de bir ilk. Çocuklarımızı seviyoruz, onların geleceğe hazırlanması konusunda destek vermekten de büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.
 
      Yeni Kütüphaneler Yapıyoruz
    Vali Dr. Ozan Balcı, yeni yapılacak olan İl Halk Kütüphanesi ile ilgili de bilgi vererek, şunları kaydetti. 
`` Tokat İl Halk Kütüphanesi yeniden yapılacak. Bina yıkılıp yerine yenisi yapılacak. Bu sene Kültür ve Turizm Bakanlığımız yatırım programına aldı. Özel İdaremize ait bir binamız var. Oranın tadilat işlerini yaptırıyoruz. Yeni kütüphanemiz yapılana kadar kütüphaneyi oraya taşıyacağız. yeni bir İl Halk Kütüphanesini Tokat’a kazandırmış olacağız. Ayrıca, Reşadiye ve Niksar kütüphanelerinin kamu eliyle yaptırılması konusunda Kültür Bakanlığı ile protokol yaptık. Tokat merkez ile Reşadiye ile Niksar da kütüphane kazanmış olacak. Bunun dışında Başçiftlik, Artova, Sulusaray ve Yeşilyurt`a da küçük kütüphaneler yaptırmayı düşünüyoruz. Oraların Z- Kütüphaneleri de geliştireceğiz. Kitaba dostuz. Hem ilçe halk kütüphanelerinin yeniden yapılması hem de Z Kütüphanelerin kazandırılması anlamında çok güzel işler oluyor. Burada öğretmenlerimiz de çok güzel işler çıkarıyorlar. Velilerimizi kutluyorum. Kitap okuma işine destek verdiler. Öğrencilerimizi kutluyorum ve gözlerinden öpüyorum, güzel kitap okuyorlar. Valilik koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Belediye, TOGÜ olmak üzere tüm kurumlarımız el birliğiyle, omuz omuza vererek projemizi çok güzel bir şekilde yürütüyoruz.” diye konuştu.

Çocuklarımız Bilgiyle Haşır Neşir Olsunlar
Kitapların ödünç değil, öğrencilere hediye edildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “İstiyoruz ki çocuklarımız çok iyi yetişsinler, kitap okusunlar, bilgiyle haşır neşir olsunlar.  Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğümüz çok iyi çalışıyor, öğretmenlerimiz çok iyi çalışıyor. PTT‘miz çok iyi yürütüyor. Hep beraber işi güzel götürüyoruz. 

Sadece çocuklarımız değil 65 yaş ve üstü büyüklerimiz de kitap tercihi yapabilir, onlara yönelik olarak da kitaplarımız var. Bu kitaplarımız komisyonlar marifeti ile belirlendi. Çok güzel bir proje oldu. Türkiye’mize Tokat’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi. 

Programa Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, PTT Başmüdürü Muhterem Demir ile protokol mensupları katıldı. 
  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.06.2020
Güncelleme Tarihi : 22.06.2020