Millî Piyango İhya Balak Fen Lisesinde okuma seferberliği başlatıldı

16.10.2019
1303 kez Okunmuştur.

   Tokat  Millî Eğitim Müdürlüğünce yürütülen “Kitap Tokat Projesi” kapsamında Tokat Millî Piyango İhya Balak Fen Lisesinde okuma seferberliği başlatıldı. Okul Müdürü Mustafa Karaca’nın koordinesinde yürütülen kitap okuma seferberliği hız kesmeden devam ediyor. Başta tüm idareciler olmak üzere öğretmen, öğrenci ve tüm çalışanların da içinde yer aldığı okuma seferberliği, şimdiden bir tutkuya dönüşmüş durumda. 

  Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Okul Müdürü Sayın Mustafa Karaca, şu açıklamalarda bulundu: “Tokat Millî Piyango İhya Balak Fen Lisesi, ülkemizin en güzide okullarından biri. 22/08/2019 tarihinde bu okulda göreve başladım. Dışarıdaki algıdan çok farklı bir ortamla ve okumayı seven bir kitle ile karşılaştım. Okuma eyleminin sadece edebiyat öğretmenleri üzerinden yürüdüğünü gördüm ve arkadaşların yıllar içinde çok mesafeler katettiklerine şahit oldum. Oluşan bu kitap iklimini bir basamak daha ileri götürmek düşüncesiyle edebiyat, tarih ve felsefe grubu öğretmenlerinden kitap seçimi yapmaları için bir komisyon oluşturduk. Türk kültürünü ve millî değerlerimizi işleyen eserler ağırlıklı olmak kaydıyla seçilen eserlerden kırk takım kitap temin ettik. Başta okul müdürü olarak ben ve diğer idareciler olmak üzere her on öğrenciye bir öğretmen danışmanlık yapmaktadır. Okulumuzdaki yardımcı personelimizi de işin içine katarak her gün bir ders saati kitap okuyoruz. Aynı kitaptan 11 adet ediniyoruz ve bir “ Kitap Okuma Halkası “ oluşturuyoruz. Belirlenen tarihte tüm gruplar danışman öğretmenleriyle okudukları kitabın değerlendirmesini yapıp hemen bir sonraki gruba devrediyor.

    Okuma kültürünün yerleşmesinde asıl kazanımın bir kitabı okumak değil, okuduktan sonra kitap hakkında tartışmak olduğunu fark edenler için apayrı dünyaların kapılarını açmak olduğunun farkındayız. Bu zamana kadar eline isteyerek kitap almayan, kitapla bir türlü barışık olamayan birçok öğrenci ve hatta bazı öğretmenlerin bir sonraki kitabı sabırsızlıkla beklemeleri ne kadar doğru bir iş yaptığımızın en güzel kanıtı. Matematik öğretmeni okuttuğu kitap hakkında kompozisyon yazdırıyor. Müzik öğretmeni kitabın bestesini yapıyor mesela. Bir başka öğrenci grubu yaptıkları etkinliği haber metnine dönüştürüyor ve bu haberleri okulumuzun sitesinde yayınlıyoruz. Bazı sınıflarda okudukları kitaplarla ilgili dergi çıkartma faaliyetleri başladı. Ayşe Kulin’in “Köprü”, Buket Uzuner’in “Gelibolu Uzun Beyaz Bulut”, İlber Ortaylı’nın “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” kitapları şimdiden en çok sevilenler arasında yerlerini aldı bile. Başta idareciler olmak üzere öğretmen, öğrenci ve tüm çalışanların da içinde yer aldığı okuma seferberliği, iki hafta gibi kısa bir sürede tutkuya dönüşmüş durumda.   

   Okulumuzun imkanları elverdiği ölçüde her daim yanlarında olduğumuzu ve yapılan her olumlu çalışmaya destek vereceğimizi biliyorlar çünkü. Her bir kitap değerlendirme etkinliği sayesinde öğretmenle öğrenci arasında sıcak ve etkin bağlar kuruluyor ayrıca. Bizler oluşan bu iklimi velilerimizi de işin içine katarak genişletmek istiyoruz.

   Çocuklarımızın Ellerinden tutabildiğimiz ve onları motive edebildiğimiz zaman neler yapabileceklerini hayal bile edemezsiniz. Üniversite sınavlarında başarının bilgiden ziyade okuma, anlama ve yorumlamaya dayalı olduğunu da hesaba katarsak kitap okuma seferberliğimizin gençlerimizi geleceğe hazırlamak adına çok doğru bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ilimizde “Kitap Tokat” projesini başlatarak yediden yetmişe tüm halkımızı yüz binlerce kitapla buluşturan ve bu konuda bizlere önderlik eden Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI’ya ve Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Murat KÜÇÜKALİ’ye okuma kültürüne katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.10.2019
Güncelleme Tarihi : 16.10.2019