Elektrik dağıtım şirketleri denetleniyor mu?

2.10.2019
287 kez Okunmuştur.

    CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle 10 sorudan oluşan yazılı bir soru önergesi gönderdi.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle 10 sorudan oluşan yazılı bir soru önergesi gönderdi. Durmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin denetlenmediğini öne sürerek 2018 yılı Sayıştay denetim raporlarını örnek vererek, “2018 Sayıştay Raporuna göre; Enerji Bakanlığınca denetim yetkisi verilen TEDAŞ’ın şirketleri denetlemediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Sayıştay raporunda, şirketlerin yurttaştan aldığı katkı payı bedellerinin güvenilir olarak hesaplanmadığı, bakanlığa aktarılması gereken turaların denetlenmediği belirtildi.Şirketlerin denetimi ve katkı paylarının bakanlığa aktarımı konusunda önemli eksiklikler olduğu ortadadır” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e verilen 11 maddelik soru önergesi şöyle:

 

  1.  “Elektrik Dağıtım Şirketleri Yönetmeliğine “ göre yılda bir kez denetlenmesi gereken şirketler neden denetlenememiştir?
  2. Denetim yapılmayan şirketler hangileridir?
  3. Denetimi yapılan şirketler hangileridir? Bu denetimler sonucunda ortaya çıkan sonuçlar nelerdir?
  4. Bakanlığınızca TEDAŞ’a verilen denetim yetkisinin kullanılmaması ve yönetmeliğe aykırı hareket edilmesine karşılık TEDAŞ yetkilerine herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  5. Eksik kalan denetimlerin tamamlanması ve ortaya çıkan kamu zararının giderilmesi için neler yapmayı planlıyorsunuz?
  6. Abonelerin elektrik harcama bedeli dışında, faturaya yansıyan, ödemekle yükümlü olduğu fatura kalemleri hangileridir?
  7. Son 5 yılda yurttaştan toplanan katkı payı tutarları ne kadardır?
  8. Yurttaştan eksiksiz kesinti yapılan, katkı payı ödemelerinin denetlenmesi neden yapılmamıştır?
  9. 2018 yılında fon katkı payı ödemesi yapmayan şirketler hangileridir? Yurttaştan kesinti yapılmasına karşı bu ödemelerin yapılmamasının nedeni nedir? Bu durumda özel şirketlerin yurttaş üzerinden haksız zenginleşmesi ve kamu zararı söz konusu değil midir? Bu konuda denetim yaparak ilgililer hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
  10. Elektrik Dağıtım Şirketleri Anadolu’nun muhtelif kentlerinde ve özellikle kırsalda elektrik hattı çekilmesi noktasında “yatırımbütçemiz yok, bakanlık onaylamadı” gibi mazeretlerle ciddi sıkıntılar yaşatmaktadır. Yatırım ve taleplerin karşılanmasında bakanlığın denetim mekanizması bulunmakta mıdır? Bu sorunların çözümü için neler yapmayı planlıyorsunuz? 
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.10.2019
Güncelleme Tarihi : 2.10.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar