VİCDAN HAREKETİ ÜYELERİ SURİYE`DEKİ HAPİS KADINLAR İÇİN TOPLANDI

10.3.2019
944 kez Okunmuştur.

   Tokat`ta, Vicdan Hareketi üyeleri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Suriye`deki hapishanelerde tutularak çeşitli işkencelere maruz bırakılan kadınların serbest bırakılması için basın açıklaması yapıldı.

            Türkiye’den ve dünyanın 110 ülkesinden yaklaşık 2 bin sivil toplum kuruluşunun katkısıyla yapılacak olan eylemde katılımcılar, Suriyeli tutuklu kadınları temsilen boyunlarına oyalı yazmalar bağladı. Cumhuriyet Meydanı Yer altı Çarşısı üzerinde toplanan grup ``Suriye`de tutsak kadınlara özgürlük istiyoruz``, ``Suriye`de hapse onurunuz ile girersiniz ama onurunuzla çıkamazsınız`` yazılı dövizler taşıdı.

            Grup adına basın açıklamasını okuyan Vicdan Hareketi Üyesi Tokat İHH Kadın Kolları Başkanı Arzu Çağlar, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, bombaların altındaki Suriye dahil, 110 ülkede meydanlardayız. Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Burada Suriye hapishanelerinde acı içerisinde özgürlük bekleyenleri ve meydanları doldurarak onlar için meydanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz. Biliyoruz ki, mazlumlar ve ezilenler için vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok.” ifadelerine yer verdi.

Hapislerde tutulan mazlum her kadının insanlığın geleceğine dair umudunu biraz daha kaybettirdiğini belirten Çağlar, şunları kaydetti:

            ``İnsanlığımızdan utanıyoruz. İnsanlığımızı kaybediyoruz... Suriye savaşı sırasında sayısız savaş suçu işlendi. Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler, uluslararası yargı mekanizmaları ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur. Kadınlar ve çocuklar korunmalı, hiçbir şekilde esir tutulmamalı, taraflarca herhangi bir şekilde pazarlık konusu ve unsuru yapılmamalıdır. İnsan hayatının ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi ancak insanlık vicdanının harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle, bunca acıya, bu kadar ölüm ve zulme artık yeter diyoruz. Dünyanın her yerinden vicdanların sesi olarak, şehirlerin meydanlarından Suriye`ye sesleniyoruz. Suriye Rejimine ve ortaklarına sesleniyoruz;

-Hemen, şimdi tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın.

-Hemen, şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun.

-Hemen, şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın. Bırakın evlerine dönsünler, bırakın ailelerine kavuşsunlar.

İNSANLIĞI MERHAMETE ÇAĞIRIYORUZ

            Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz. Suriye Rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara sesleniyoruz. `Yeryüzünde vicdanlı bir insan kalmadı mı bize yardım edecek?` diyen kadınlara sesleniyoruz. Sesimizin size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle kadın-erkek hep beraber çalışıyoruz. Pes etmeyeceğiz. Sizden asla vazgeçmeyeceğiz. Biz şahitleriz ve şahitlik ediyoruz. Mazlumun mazlumiyetine, zalimin zulmüne ve sessiz seyredenlerin mesuliyetine şahitlik ediyoruz. Sadece ve sadece adaletten yana, mazlumdan yana tavır alıyoruz. Biliyoruz ki bu aynı zamanda insanoğlunun geleceğine ve bugün zulmeden zalimlerin masum çocuklarına dahi insani sorumluluğumuzdur.

Görevini yapmayanlara, eksik yapanlara da şahitlik ediyoruz. Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı vb. tüm uluslararası organizasyonlara, bu savaşın bir parçası olan tüm devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaçlar ve Kızılaylara ve uluslararası insani yardım teşkilatlarına sesleniyoruz. Haydi tüm imkanlarınızı seferber ediniz. Masum bir insana özgürlüğünü vermek yeryüzündeki en kıymetli insani yardımdır. Haydi şimdi ve daha fazla gecikmeden..``

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.03.2019
Güncelleme Tarihi : 10.03.2019